Jak poczuć się stabilnie w tym niestabilnym czasie? Dyskusja o dochodzie gwarantowanym

  • 25 marzec 2020

Do tej pory myśleliśmy, że to robotyzacja pracy zmusi nas do dyskusji na temat tzw. dochodu gwarantowanego. Tymczasem okazuje się, że przyczynką jest (tak tak) koronawirus.

Dochód gwarantowany jest świadczeniem podobnym do 500 plus tyle tylko, że należy się wszystkim, nawet bezdzietnym. Oprócz tego jest niezależny od wieku, zatrudnienia bądź jego braku oraz od wysokości pensji (w założeniu, bo w praktyce najczęściej występuje górny limit przychodu). Otrzymane pieniądze mogą być wydane na cokolwiek, nie są wręczane w żadnym konkretnym celu. W krajach, które testowały taką figurę, dochód oscylował na poziomie kilkuset euro.

W czasach tak niestabilnych jak obecnie, politycy (niektórzy) szukają czegoś, co pomogłoby obywatelom poczuć się nieco stabilniej. Bez wątpienia comiesięczny przypływ gotówki zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Chociaż w krajach, które testowały dochód gwarantowany miał różne skutki, a niektórzy korzystający nawet sprzeciwili się otrzymywaniu pieniędzy bezwarunkowo, to na pewno deklarowali wyższe poczucie dobrobytu i mniejszy stres w porównaniu z grupą kontrolną.

Co ciekawe, argumenty za wprowadzeniem dochodu gwarantowanego słychać było zza Oceanu. Oczywiście początkowo od garstki naukowców i kilku polityków. Finalnie, pakiet pomocowy, który przeszedł przez Parlament zakłada 1 200 $ dla każdej osoby, która zarabia mniej niż 75 000 $ rocznie na czas kryzysu. Jest to coś na kształt dochodu gwarantowanego, zakłada bowiem górny limit przychodu. Bez wątpienia jednak, pracownicy w Stanach Zjednoczonych będą potrzebowali wsparcia. To przecież kraj, w którym tylko 30% najmniej zarabiających ma możliwość wzięcia płatnego zwolnienia (sick leave), a jeżeli już to trwa ono do 6 dni (!!). Tak samo mało który pracownik w USA dostanie jakąkolwiek odprawę z tytułu zwolnienia z pracy.

Ale nadchodzący kryzys obnaży okrutność nie tylko amerykańskiego rynku pracy. Także w Europie boimy się tego, co będzie za kilka miesięcy. Np. o dochodzie gwarantowanym na czas epidemii pisze się w Wielkiej Brytanii (tym liberalnym kraju!). Brytyjscy ekonomiści (ci progresywni) mówią, że wszyscy jesteśmy trochę zmęczeni ratowaniem banków (case z 2008 r.) miliardowymi sumami, więc może czas dzisiaj pomóc ludziom.

Wciąż dochód gwarantowany jest kontrowersyjny ze względu na fakt, że państwo przede wszystkim powinno służyć ludziom poprzez usługi publiczne, a nie transfery pieniężne. Temat jest zatem wielowątkowy. Także dyskusja dopiero kiełkuje, jednak moim zdaniem, będzie rosnąć i warto już teraz ją obserwować.

0 komentarz

Dodaj komentarz

o Postempowo

Yoko Ono ujawniła ostatnie słowa Johna Lennona. Zaproponowała, żeby poszli zjeść kolację. John nie zgodził się i odpowiedział "Nie, chodźmy do domu. Chcę zobaczyć Seana, zanim pójdzie spać". Zaborczy facet! - myślę sobie. A my na tej stronie nie mówimy Ci, jak masz żyć.