#2. Co po koronawirusie? "Własny dochód" może wzmocnić UE

  • 21 maj 2020

Unia Europejska jest finansowana na zasadzie składek wpłacanych przez państwa członkowskie. Bogate kraje wpłacają do wspólnego budżetu więcej niż z niego potem dostają, a mniej zamożne – odwrotnie. W skrócie, sama UE nie generuje własnych środków, nie „zarabia”.

Taki mechanizm okazuje się niewygodny, zwłaszcza w pandemicznych czasach.

Przywódcy Francji i Niemiec postulują zatem działania w kierunku zapewnienia UE „własnych dochodów”, tj. niezależnych od wpłat krajów członkowskich. Ich źródłem mogą być nowonałożone lub już istniejące podatki (np. część VAT, który jest podatkiem funkcjonującym we wszystkich krajach Wspólnoty).

Wydaje się, że „własne dochody” wzmocniłyby UE jako Wspólnotę, razem z (mitycznymi już) obligacjami emitowanym przez samą UE, a nie poszczególne rządy.

Trzeba jednak dodać, że taki pomysł może zostać szybko storpedowany przez krytycznych lobbystów. Zwłaszcza, że jako przykład nowego podatku podaje się podatek cyfrowy. Ten jest jeszcze bardziej mityczny niż wspólnotowe obligacje i państwa od kilku lat wahają się czy wprowadzać/nie wprowadzać tego podatku.

Na pewno jednak pozostaje to ciekawym tematem do śledzenia.

0 komentarz

Dodaj komentarz

o Postempowo

Yoko Ono ujawniła ostatnie słowa Johna Lennona. Zaproponowała, żeby poszli zjeść kolację. John nie zgodził się i odpowiedział "Nie, chodźmy do domu. Chcę zobaczyć Seana, zanim pójdzie spać". Zaborczy facet! - myślę sobie. A my na tej stronie nie mówimy Ci, jak masz żyć.