Kryzysowe wybory

  • 20 marzec 2020

Oto polska demokracja może zostać poddana testowi, a testem ten jest wywołany wirusem. Także na Postempowo.pl musi paść pytanie o to, czy majowe wybory prezydenckie powinny zostać przełożone?

Za przełożeniem opowiadają się (tu brak zaskoczenia) przedstawiciele opozycji, którzy w obecnej sytuacji dostrzegają przejawy nierówności. Nierówność polega na tym – zdaniem wspomnianej opozycji - że prezydent jeździ po kraju (mimo zaleceń MZ i sanepidu) i reklamuje się w TV, podczas gdy inni kandydaci na prezydenta RP nie mają takich szans.

Ale to nie wyczerpuje tematu.

Musimy zauważyć, że w maju tysiące Polaków będzie chorowało z powodu wirusa, a ich udział w wyborach będzie niemożliwy. Pytanie, czy organizowanie wyborów prezydenckich w tym okresie realnie nie odbiera tym osobom ich konstytucyjnego czynnego prawa wyborczego?

Oprócz tego, możemy się domyślać, że władza będzie wybierać dogodny dla niej termin wyborów. Poparcie PAD jest na wystarczającym poziomie = organizujemy wybory w maju, poparcie pikuje = wybory przełożone.

Wprowadzenie w RP stanu nadzwyczajnego, co przyczyniłoby się automatycznie do przesunięcia terminu wyborów jest jednak decyzją dużej wagi. Wiąże się bowiem z ograniczeniem wielu praw obywatelskich. Widzimy jednak, że i teraz są one mocno ograniczone, ale na mocy nie ustawy a decyzji administracyjnych.

(już nawet nie warto wspominać, jak sytuację uratowałaby możliwość głosowania przez Internet, o którym rozmawiamy już od kilku lat...)

0 komentarz

Dodaj komentarz

o Postempowo

Yoko Ono ujawniła ostatnie słowa Johna Lennona. Zaproponowała, żeby poszli zjeść kolację. John nie zgodził się i odpowiedział "Nie, chodźmy do domu. Chcę zobaczyć Seana, zanim pójdzie spać". Zaborczy facet! - myślę sobie. A my na tej stronie nie mówimy Ci, jak masz żyć.