Wybory prezydenckie 2020 z zagranicznym komentarzem

  • 19 kwiecień 2020

Kiedy cała Europa jest wyłączona, a politycy są skupieni na walce z covid-19, Polska toczy dyskusję o słuszności przeprowadzenia wyborów prezydenckich– pisze Financial Times. Partia rządząca prze do przeprowadzenia głosowania, choć niektórzy jej koalicjanci są przeciw – dodaje.

Sytuacja wokół majowych wyborów opisywana jest też w innych zagranicznych mediach, wśród nich m.in. w BBC, Guardian, Economist, New York Times.

Prasa zwraca uwagę na pomysł wyborów korespondencyjnych, podkreślając że zostaną w Polsce przeprowadzone po raz pierwszy, a Polska prawdopodobnie nie jest do nich przygotowana. BBC przytacza obawy opozycji: o wirusa na kartach do głosowania, o zdolności poczty polskiego do zorganizowania głosowania oraz – przede wszystkim – o brak rzeczywistej kampanii wyborczej.

Guardian przypomina, że również we Francji i Niemczech zostały przeprowadzone wybory do lokalnych władz, które – pisze – prawdopodobnie przyczyniły się do rozprzestrzenienia wirusa.

FT zauważa, że nawet prezydent Władimir Putin zdecydował się na przełożenie referendum konstytucyjnego, które miało wzmocnić jego mandat, na czas po pandemii. Dlaczego nie Polska? – pyta komentator?

Przede wszystkim, prawie jednomyślnie zauważają komentatorzy, chodzi o fakt, że to Andrzej Duda, namaszczony przez rządzącą partię, jest obecnie faworytem w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Jarosław Kaczyński, bojąc się, że sytuacja w służbie zdrowia wpłynie negatywnie na poparcie urzędującej partii, dąży do jak najszybszego przeprowadzenia głosowania.

Korespondencyjne wybory wzmocnią populistów – podkreśla Economist.

0 komentarz

Dodaj komentarz

o Postempowo

Yoko Ono ujawniła ostatnie słowa Johna Lennona. Zaproponowała, żeby poszli zjeść kolację. John nie zgodził się i odpowiedział "Nie, chodźmy do domu. Chcę zobaczyć Seana, zanim pójdzie spać". Zaborczy facet! - myślę sobie. A my na tej stronie nie mówimy Ci, jak masz żyć.